Wydanie nr 13 z dnia 2.04.2020

Do środka już nie wejdziesz

ZAŁATWIANIE WIRTUALNE

Rozszerzająca się epidemia koronawirusa sprawia, że urzędy nie tylko przedłużają trwające już obostrzenia, ale także wprowadzają kolejne ograniczenia.


Czy to działa?

UCZNIOWIE PRZED EKRANAMI

Od środy, 25 marca, w całej Polsce trwa obowiązkowe nauczanie zdalne. Ale przeniesienie nauki z budynku do Internetu nie jest takie proste…

 

 

 

 

 

 


Nasi seniorzy trzymają się dzielnie!

KORONAWIRUS 60+

Seniorzy to grupa, która w czasie epidemii powinna być objęta szczególną troską. Zrobiliśmy więc mały rekonesans wśród kilku osób w wieku 60+ (o których kiedyś szerzej pisaliśmy) pytając, jak się miewają. Było trochę wzruszeń, ale generalnie dominował optymizm i dużo zdrowego rozsądku. Tak trzymać!


Nie wszędzie odbiorą

ŚMIECIOWE PROBLEMY

Z powodu zagrożenia koronawirusem pojawiły się nawet ograniczenia w odbiorze śmieci – na przykład w Rajczy – lub przyjęciu odpadów w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-ach.


WIELKIE SZYCIE

Z każdym dniem na Żywiecczyźnie przybywa osób chętnych do szycia maseczek ochronnych dla służby zdrowia, głównie dla Szpitala Powiatowego w Żywcu.


Pusto w kościołach, tłoczno przed monitorami

DUCHOWOŚĆ ON-LINE

W tym roku nie będzie procesji z palmami, nie będzie też święcenia pokarmów. Nie przeszkadza to jednak wiernym z Żywiecczyzny jednoczyć się w modlitwie za pośrednictwem internetu.

 

 

 

 

 

 

 


Od domu do domu – jak sobie radzą?

PO PIERWSZE ZDROWY DYSTANS

Inkasenci, kominiarze, kurierzy i listonosze. Praca, którą wykonują, opiera się głównie na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Jak sobie radzą w czasie epidemii?


Kolejna akcja w Przyborowie

ZNÓW PODDASZE

Mniej więcej trzy tygodnie temu paliło się poddasze starego budynku przy ulicy Jana Kazimierza w Przyborowie. W niedzielę, 29 marca, strażacy gasili kolejny pożar przy tej ulicy.

 

 

 

 


Łodygowiczanin jednak nie będzie kandydował

NIE ZEBRAŁ PODPISÓW

Prywatny przedsiębiorca Wiesław Lewicki z Łodygowic nie będzie jednak kandydował w wyborach na prezydenta Polski. Jego komitet wyborczy nie złożył w Państwowej Komisji Wyborczej listy poparcia zawierającej co najmniej 100 tysięcy podpisów.


Rusza budowa obejścia Węgierskiej Górki

BURZĄ I WYCINAJĄ

Rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z budową odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka, czyli tak zwanego obejścia Węgierskiej Górki.

 

 

 

 


Ministerstwo chce zlikwidować

WALKA O DYSPOZYTORNIĘ

Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Ewa Żak z Bielska-Białej wraz z grupą radnych, w tym Agnieszką Biegun z Żywiecczyzny, walczą o utrzymanie dyspozytorni pogotowia w Bielsku-Białej, która obsługuje również teren Żywiecczyzny.

E-wydanie