Wydanie nr 06 z dnia 07.02.2018

Wieczory w klasach?

SZKOŁY PĘKNĄĆ NIE POWINNY

Od września tego roku w mury szkół średnich wejdzie podwójna „dawka” pierwszoklasistów. Będą to nie tylko ostatni absolwenci gimnazjów, ale i uczniowie kończący szkołę podstawową.
Czy zatem w szkołach średnich na Żywiecczyźnie istnieje groźba nauki na dwie zmiany aż do godzin wieczornych? Ze wstępnych analiz wynika, że w najgorszym przypadku druga zmiana może się pojawić w czterech placówkach. I tu rodzi się kolejne pytanie: czy druga zmiana będzie uciążliwa dla uczniów, zwłaszcza tych dojeżdżających z innych miejscowości?


Oświatowy szok w gminie Jeleśnia

TRZY SZKOŁY DO LIKWIDACJI?

Tego jeszcze nie było w gminie Jeleśnia! Wiele wskazuje na to, że zagrożona jest przyszłość aż trzech szkół w Korbielowie, Mutnem i Pewli Wielkiej! W tym ostatnim przypadku chodzi o placówkę nr 1.

 

 

 


Z chorobą nie jest sama

KLAUDIA WALCZĄCA

Klaudia Kocoń, 21-latka ze Złatnej, od dzieciństwa zmaga się z ciężką chorobą o nazwie zapalenie mięśni ziarniniakowe. Siłę do walki o zdrowie dają jej wiara oraz wsparcie ze strony rodziców i przyjaciół.

 

 

 

 


Gilowice, Łękawica, Rychwałd, Ślemień

JAKA PRZYSZŁOŚĆ OŚRODKÓW ZDROWIA?

Władze powiatu żywieckiego zapowiadają, że siedziba dla nowego szpitala w Żywcu będzie gotowa w sierpniu tego roku. Dla ośrodków zdrowia w gminach Gilowice, Łękawica i Ślemień oznacza to spore zmiany. Dlaczego?

 

 

 


Jak mus, to mus…

Po co radni pojechali do Turcji?

Trzech radnych powiatowych – Zbigniew Gąsiorek, Józef Stopka i Jan Witkowski – pojechało na kilka dni do Turcji. Oficjalnie na międzynarodowe spotkanie dotyczące projektu, który ma wspierać uczniów szkół zawodowych i technikum.

 

 

 


Rodzice zaskoczeni

BURMISTRZ NA WYWIADÓWKACH

To było zaskoczenie dla wielu mieszkańców. W szkołach podstawowych w Żywcu przed wywiadówkami nagle pojawił się burmistrz Antoni Szlagor. Ale jak się okazało, jego obecność była związana nie tylko z troską o uczniów i oświatę…


Słowacko-słowacki spór o wyciągi

CO DALEJ Z OŚRODKIEM?

Już ponad osiem lat nieczynny jest ośrodek narciarski w słowackim Skalitem Serafi novie, tuż przy polskiej granicy obok Zwardonia. Wyciągi stanęły, bo rozgorzał tam spór o dzierżawę gruntów. Nowe władze słowackiej gminy Skalite próbują teraz zmierzyć się z tym problemem mając nadzieję, że w końcu ośrodek i Skalite odzyskają swój dawny blask, a turyści tłumnie powrócą.

 

 

 


Związkowcy chcą podwyżek

HUTCHINSON OFLAGOWANY

Po roku znowu jest „gorąco” w zakładzie nr 2 spółki Hutchinson w Żywcu, gdzie zatrudnionych jest około 1300 osób. Na bramach firmy pojawiły się flagi i transparenty „Solidarności”.


Sól Kiczora: biorą sprawy w swoje ręce

POMYSŁ NA DOM KULTURY

W Soli Kiczorze społecznicy chcą stworzyć Wiejski Dom Kultury.

 

 

 

 

 


GODY, GODY – I PO GODACH

Dobiegły końca 50. Żywieckie Gody, czyli przegląd zespołów i grup kolędniczych. Ostatnim akcentem był dzień plenerowy w Milówce.


Było bombowo

FAŁSZYWE ALARMY

W ciągu dwóch dni aż trzy razy trzeba było sprawdzać, czy nie ma zagrożenia wybuchem bomby w Żywcu. O ile fałszywe alarmy w sklepach największych sieci nie są niczym niezwykłym, to już zupełnie niezwykłe zamieszanie wywołał pewien kierowca…

E-wydanie