Wydanie nr 1 z dnia 9.01.2020

Temat spalarni wraca jak bumerang

NIEPOKORNE PISMA

W Żywcu powraca temat spalarni/ciepłowni. Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość wysłało pismo do burmistrza Antoniego Szlagora. Domaga się w nim wyjaśnień, dlaczego mówi o wycofaniu się z planów budowy spalarni/ciepłowni, gdy tymczasem uzupełniana jest dokumentacja do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W odpowiedzi burmistrz polecił prezesowi spółki Beskid Żywiec Jerzemu Klisiowi przygotować odpowiedź do Stowarzyszenia nie tylko w języku polskim, ale też – dla lepszego zrozumienia – w angielskim, niemieckim i francuskim!


Budżety uchwalone

WIELE WYZWAŃ I CUD ŚWIATA

Radni powiatu żywieckiego i radni miejscy z Żywca uchwalili budżety swoich samorządów na 2020 rok. Na jakie inwestycje mogą liczyć mieszkańcy?


Podwyżki w jedenastu gminach

ŚCIEKOWY NOKAUT

Trudno w to uwierzyć, ale po pięciu miesiącach mieszkańcy aż 11 gmin w powiecie żywieckim (które zrzeszone są w Związku Międzygminnym ds. Ekologii w Żywcu) znowu zapłacą więcej za odbiór ścieków!


BĘDZIE GRAŁ W NIEBIE

W wieku 82 lat zmarł Józef Maślanka, wybitny muzyk i folklorysta z Żabnicy.

 

 

 

 


Gmina Węgierska Górka: śmieci w górę

PODWYŻKA AŻ O 8 ZŁOTYCH!

Od lutego mieszkańcy gminy Węgierska Górka zapłacą więcej za śmieci. Segregowane zdrożeją z 14 zł do 22 zł, a niesegregowane z 28 zł do 44 zł. Sprawa podwyżki podzieliła radnych. Za jej przyjęciem było dziewięciu, a przeciwko sześciu.


Dlaczego zgaszono światło?

CIEMNO JAK… W JELEŚNI

Ta sprawa od kilkunastu tygodni wywołuje ogromne poruszenie wśród sporej części mieszkańców gminy Jeleśnia. Na wniosek radnych, we wszystkich dziewięciu miejscowościach gminy wyłączane jest w nocy uliczne oświetlenie. Zirytowani ludzie nie szczędzą władzom ostrych słów krytyki.


KRÓLEWSKI ORSZAK

Ponad trzy tysiące osób wzięło udział w niezwykle barwnym i radosnym orszaku Trzech Króli w Żywcu.


REWOLUCJA W RECEPTACH

Od 8 stycznia w całej Polsce lekarze mają obowiązek wystawiania tak zwanych e-recept. Na czym będzie to polegało?


Jubileusz Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej

DZIAŁAJĄ JUŻ 85 LAT!

Jubileusz 85-lecia istnienia obchodziło ostatnio Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu.


Łękawica: zasadzone przez mieszkańca

KTO ZNISZCZYŁ DĘBY?

Najwyraźniej komuś przeszkadzały dęby zasadzone jesienią w parku w Łękawicy, bo dwa z nich zostały zniszczone. Chodzi o dęby czerwone, które 22 października posadził tam – za własne pieniądze i własnym nakładem pracy – mieszkaniec Łękawicy Wojciech Magiera.


BIATHLONOWA HUŚTAWKA

Poniżej oczekiwań spisał się Grzegorz Guzik z BLKS-u Żywiec podczas grudniowych zawodów Pucharu Świata w biathlonie. Za to świetnie wypadł na krajowym podwórku w ostatnich zawodach w Kościelisku, gdzie dobrze spisały się również jego klubowe koleżanki Magdalena Gwizdoń, a zwłaszcza 15-letnia Martyna Lichosyt (na zdjęciu).

 

 


Boże Narodzenie w Beskidach, czyli młode talenty w akcji

O ŚWIĘTACH PĘDZLEM I PIÓREM

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczny i literacki w ramach cyklu imprez „Boże Narodzenie w Beskidach”, organizowanego przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wspólnie z żywieckimi Miejskim Centrum Kultury i Muzeum Miejskim.

E-wydanie