Wydanie nr 12 z dnia 26.03.2020

Dla żywieckich lekarzy

SZYJĄ MASECZKI

Panie z Żywiecczyzny skrzyknęły się, tworząc na profilu społecznościowym grupę „Szyjemy maseczki dla szpitala w Żywcu”. W ten sposób uszyto już ponad 1000 maseczek ochronnych!


Jak gminy pomogą przedsiębiorcom?

UMORZENIA, PRZEŁOŻENIA

Czy gminy z powiatu żywieckiego mają już plan, jak pomóc własnym przedsiębiorcom w dobie kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa?


Dla starszych, samotnych i schorowanych

POMOCNA DŁOŃ

Wszystkie gminy z Żywiecczyzny wyszły z inicjatywą pomocy przy robieniu zakupów spożywczych czy dostarczaniu leków osobom starszym, samotnym, schorowanym czy niepełnosprawnym.

 

 

 

 


Epidemia a nowy szpital

PRZENOSINY PÓŹNIEJ

Aż do odwołania zawieszono prowadzenie prac w budynku nowej siedziby Szpitala Powiatowego w Żywcu. Ograniczono również przygotowania do przeprowadzki szpitala z dotychczasowej siedziby przy ulicy Sienkiewicza.


Mniej busów i pociągów

TRANSPORT HAMUJE

Rozszerzająca się epidemia koronawirusa spowodowała znaczny spadek liczby pasażerów w autobusach, busach i pociągach. Co więcej, rząd wprowadził zasadę, że od środy, 25 marca, w pojeździe transportu publicznego może znajdować się naraz najwyżej tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.


Do Famedu – z Chin, Włoch i Polski

LAWINA ZAMÓWIEŃ

Spółka Famed z Żywca z tygodnia na tydzień notuje coraz więcej zamówień na sprzęt medyczny, głównie na łóżka na oddziały intensywnej terapii. I to już nie tylko z Chin, ale także z Polski i Włoch.


Żywiecka mobilizacja

KRWIODAWCY NIE ZAWIEDLI

Trwa epidemia koronawirusa, tymczasem Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce biją na alarm, że zaczyna brakować krwi. W Żywcu krwiodawcy zareagowali na to wezwanie.

 

 

 

 

 


Tego zdalnie zrobić się nie da…

EPIDEMIA A ZWIERZĘTA

Psiaka plątającego się bezpańsko po ulicy trzeba zabrać do schroniska i tam o niego zadbać. Domowe pupile też muszą jeść, a kiedy zachorują, być leczone. Koronawirus czy nie, o zwierzaki na Żywiecczyźnie generalnie się dba. Oczywiście, nie zapominając przy tym o zdrowym rozsądku.

 

 

 

 


Szkolne ławki puste

NAUKA NA ODLEGŁOŚĆ

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło zawieszenie nauki w szkołach do 10 kwietnia. Uczniowie mieliby wrócić do ławek 15 kwietnia, czyli po Wielkanocy. Ale od 25 marca szkoły mają prowadzić zajęcia zdalnie.


Gmina Jeleśnia: jest decyzja kuratora

RADNI NIE ODPUSZCZAJĄ

Jest dalszy ciąg sprawy przyszłości szkół w Mutnem, Korbielowie i Pewli Wielkiej. Swoją opinię co do zamiaru zmian przez władze gminne wydało Kuratorium Oświaty. Jedna była pozytywna, a cztery negatywne. W tym ostatnim przypadku władze gminy Jeleśnia postanowiły złożyć odwołanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.


W domu, ogródku i z wyzwaniami

CO ROBIĄ NASI SPORTOWCY?

Mimo odwołania treningów i zawodów, sportowcy z Żywiecczyzny starają się nie próżnować i samodzielnie trenować w domowym zaciszu lub ogródku.

 

 

 

 

 

 

 

E-wydanie