Wydanie nr 15 z dnia 13.04.2022

 

„ŻYWIECKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Z nożem na brata * Policyjny pościg w Węgierskiej Górce

ZGINĄŁ POD POCIĄGIEM

26-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego zginął potrącony przez pociąg w Bielsku-Białej. W minionym tygodniu doszło też do kilku pożarów.


„Nie” dla ciepłowni/spalarni na Kabatach

GDOŚ PRZYJĄŁ ODWOŁANIE

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie uchyliła decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF) na osiedlu Kabaty w Żywcu. Mówiąc wprost: zdaniem GDOŚ ciepłownia/spalarnia nie może tam powstać!


Dramatyczne finansowanie szpitala

ŻYWIECCZYZNĘ MAJĄ W NOSIE!

Niestety, Żywiecczyzna jest coraz bardziej marginalizowana nie tylko przez władze województwa śląskiego, ale i centralne. Dobitnie pokazuje to dramatyczne dofinansowanie Szpitala Żywiec i brak jakiejkolwiek dobrej woli ze strony rządzących, by to jakoś zmienić.


Szef Rady Powiatu „pojechał” po politykach z UE

OSTRE SŁOWA

Wiele nieprzychylnych komentarzy i krytyki spadło na przewodniczącego Rady Powiatu Żywieckiego Wiesława Syptę po jego oświadczeniu dotyczącym uczczenia pamięci Ukraińców, którzy zginęli podczas wojny z Rosją. Jakie jego słowa wywołały krytykę?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wójt Lipowej pyta:

GDZIE JEST POLICJA?

Wójt gminy Lipowa Jan Góra postanowił powiedzieć zdecydowane „stop” chuligańskim wybrykom w tej gminie. Jednak zdenerwował się nie tylko na wandali, ale i na… policjantów. Na swoim profilu zadał pytanie: „Gdzie jest policja?” Co na to wszystko mundurowi?


Reprymenda dla dyrektora PZD

PAN SIEDZI DO KOŃCA SESJI!

Do niecodziennej sytuacji doszło podczas zdalnej sesji Rady Powiatu Żywieckiego. Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Sypta ostro i stanowczo upomniał Tomasza Kotajnego, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Żywcu. Co tak mocno zirytowało przewodniczącego?


Mieszkańcy Milówki wściekli

JAK TU CHODZIĆ?

Mieszkańcy Milówki skarżą się, że trudno im przechodzić po chodniku wzdłuż ulicy Jana Kazimierza.


W GOK-u Jeleśnia

ZMIANA DYREKTORA

Z początkiem kwietnia doszło do zmiany dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni. Nowym szefem została Marta Stanko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Magurzanie czuwają

Z PIEŚNIĄ, SŁOWEM I ZADUMĄ

Wielki Post jest czasem niezmiernie ważnym zarówno dla duchowości i obrzędu chrześcijańskiego, jak i lokalnej tradycji ludowej. W gminie Łodygowice odbywają się uroczystości pasyjne, które łączą ze sobą te dwa aspekty. Od kilku lat Zespół Regionalny Magurzanie organizuje w miejscowych kościołach, wspólne z wiernymi, „Wielkopostne Czuwanie z Pieśnią”.