Wydanie nr 16 z dnia 17.04.2019

W wielkanocnym wydaniu „Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej” na czytelników czekają ciekawe artykuły o ludziach i wydarzeniach z regionu, wielka krzyżówka świąteczna oraz rebusy. Miłej lektury!


Nerwowo wokół strajku nauczycieli

NIEPOKÓJ MATURZYSTÓW

W trwającym od 8 kwietnia bezterminowym strajku ubywa nieco protestujących szkół i nauczycieli. W niektórych placówkach napięta atmosfera tworzy się pomiędzy nauczycielami, którzy protestują a tymi, którzy nie chcą strajkować. Stresują się maturzyści, którzy nie są pewni, czy zostaną sklasyfikowani i tym samym dopuszczeni do matury.


Korbielów: wyciąg działał nielegalnie!

AFERA O BABĘ

Przez ponad trzy miesiące w Korbielowie działał nielegalnie wyciąg krzesełkowy Baba! Jak to możliwe?


Co słychać na budowie nowego szpitala?

IDZIE NIEŹLE

Budowa nowej siedziby Szpitala Powiatowego w Żywcu idzie zgodnie z obecnym harmonogramem i ma pełne finansowanie. To informacja, jaką przekazał starosta Andrzej Kalata.


Byli urzędnicy z Rajczy nie odpuścili

HEJT NIE JEST BEZKARNY!

Sądem zakończył się wpis w internecie jednego z mieszkańców Rajczy na temat dwójki byłych pracowników Urzędu Gminy Rajcza.


Trwa batalia o zwrot majątku w Żywcu Moszczanicy

PAŁAC ZAGROŻONY

Wojewoda śląski stanął po stronie Starostwa Powiatowego w Żywcu w sprawie roszczeń o zwrot majątku po rodzinie Kępińskich w Żywcu Moszczanicy. Ale od jego decyzji złożono odwołanie w części dotyczącej pałacu i parku.

 

 

 

 


Obejście Węgierskiej Górki we mgle

ZNOWU NAS KIWAJĄ?

Czy jakieś fatum zawisło nad budową odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka, czyli tak zwanym obejściem Węgierskiej Górki? Mieszkańcy Węgierskiej Górki, Ciśca i Milówki są wściekli i na krawędzi wytrzymałości.


Marszałek wesprze gminę Ślemień

JEST KASA NA SKANSEN!

Można aż przecierać oczy ze zdumienia! Władze województwa śląskiego dołożą w tym roku 150 tys. zł do działalności Żywieckiego Parku Etnograficznego, czyli skansenu w Ślemieniu.


Wójt wstała i poszła

WRZAWA WOKÓŁ DNI JELEŚNI

Chociaż dopiero rozpoczynają się przygotowania do tegorocznych Dni Jeleśni, impreza już wzbudza wśród mieszkańców coraz więcej komentarzy i kontrowersji. Dlaczego?


Wieprz: Anna nie narzeka

ŻYCIE PEŁNE PRZESZKÓD

Gdy zapytać Annę Ficoń, mieszkankę Wieprza, jak się miewa, zawsze ma jedną odpowiedź: – Świetnie! Prawda jest jednak taka, że od 19 lat zmaga się z ciężką chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane.

 

 

 

 


Z wielkiej miłości do gór

EDMUND ZDOBYWCA

Żywczanin Edmund Zaiczek jest człowiekiem wielu pasji, ale największą miłością darzy góry. Zdobył wiele szczytów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. I – mimo 83 lat – wciąż mu mało!

 

 

 

 


Wojenne wspomnienia międzybrodzianina

CZTERY LATA CIĘŻKICH ROBÓT

Bolesław Żątek, młody mieszkaniec Międzybrodzia Bialskiego, trafił na roboty przymusowe do Niemiec w wieku 16 lat. Do domu wrócił cztery lata później. Swoje przeżycia z tego czasu opisał w książce „Z Międzybrodzia do Roetha. Roboty przymusowe w III Rzeszy (lata 1941-1945)”.

 

 

 


Dla córek i synów, pamięci babć i dziadków

NOWA PŁYTA „MAGURZAN”

Zespół Regionalny „Magurzanie” wydał swoją trzecią płytę. Tytuł dwupłytowego albumu brzmi „Na kozdo i łod świynta”.


Trzeci w aqathlonie

TOMEK WBIEGŁ NA PODIUM

Znakomicie spisał się 15-letni Tomasz Fijak z Żywca podczas zawodów Grand Prix Polski w Aquathlonie Pościgowym w Krakowie. Zajął trzecie miejsce.

 

 

 

 

 

E-wydanie