Wydanie nr 16 z dnia 23.04.2020

Zamknięte oddziały i izba przyjęć

WIRUS W SZPITALU

Dramatycznie wygląda sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Żywcu. Od środy, 15 kwietnia, w placówce zawieszona jest praca izby przyjęć i większości oddziałów! Z pierwszych informacji wynikało, iż koronawirusem zakażonych jest aż około 30 pracowników i ponad 10 pacjentów. Jednak trwa weryfikacja badań pracowników, bo laboratorium przyznało, iż popełniło… błąd.

 

 

 

 

 

 


Czernichów: zawiadomienie do prokuratury

CZY TO PRZESTĘPSTWO?

Ministerstwo Zdrowia uznało Śląskie Centrum Opieki Długoterminowej „Ad-Finem” w Czernichowie za jedno z ognisk zakażeń koronawirusem w województwie śląskim. Niebezpieczny wirus został potwierdzony u 22 pacjentów i 4 pracowników ośrodka. Sttarosta żywiecki Andrzej Kalata i wójt gminy Czernichów Barbara Kos-Harat złożyli do Prokuratury Rejonowej w Żywcu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w placówce. Co na to władze ośrodka? (str. 4)


Zmiana szefowej sanepidu

KWASY WOKÓŁ ODWOŁANIA

Epidemia koronawirusa na Żywiecczyźnie przyczyniła się do… odwołania Małgorzaty Bednarczyk ze stanowiska państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Żywcu! W jej obronie staje burmistrz Antoni Szlagor, który ma w tej kwestii wiele uwag do starosty Andrzeja Kalaty.

 

 

 


Od darczyńców dla potrzebujących

MORZE MASECZEK

W niemal wszystkich gminach Żywiecczyzny mnożą się inicjatywy dotyczące szycia i dostarczania gratisowych maseczek ochronnych.

 

 

 

 


Pamiętajmy o zakrywaniu ust i nosa!

ŻYWIECKA „MASKARADA”

Od czwartku, 16 kwietnia, w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Niestety, w powiecie żywieckim bywa z tym różnie, a co gorsza, sprawę lekceważy… część ludzi starszych.

 

 

 

 

 

 


Żywiec: będzie odbudowa

PODDASZE W OGNIU

Ogień doszczętnie strawił poddasze domu przy ulicy Kocurowskiej w Żywcu. Mieszkańcy zbierają na odbudowę.


Gra o stołki

TAK SIĘ BAWIĄ W JELEŚNI…

Cuda i cudeńka w Jeleśni… Najpierw Jerzy Feliks rezygnuje z funkcji przewodniczącego Rady Gminy, za to dwa tygodnie później odwołany zostaje… wiceprzewodniczący Ryszard Nowak! Kuriozum jest tym większe, że 1 kwietnia Jerzy Feliks sam zrezygnował, a 15 kwietnia zagłosował przeciwko swojej rezygnacji.


Potrzebny deszcz

ZANOSI SIĘ NA SUSZĘ

Od kiedy tylko zrobiło się cieplej, mówi się o suszy. I to takiej, która może okazać się w tym roku rekordowa. Czy Żywiecczyźnie także grozi klęska?

 

 

 

 


„Jeden z dziesięciu” od kuchni

OMNIBUS Z TWARDORZECZKI

Marek Biegun z Twardorzeczki został zwycięzcą pierwszego odcinka 117. edycji popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Postanowił wziąć w nim udział, bo bardzo go lubi i było to jego marzenie. Nam opowiedział, jak wyglądało to „od kuchni”.

 

 

 


W sprawie rozgrywek i wyborów w podokręgu

KIEDY DECYZJE?

Zgodnie z jeszcze marcowymi ustaleniami, rozgrywki piłkarskie każdego szczebla w Polsce zostały zawieszone do 26 kwietnia. Ale ich termin na pewno zostanie przedłużony. Do kiedy?


Góralszczyzna żyje w internecie

ZATAŃCUJ W DOMU!

Hasło „Zatańcuj w domu” przyświeca internetowemu „wyzwaniu”, jakie muzykom i zespołom regionalnym rzucił Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Odpowiedziała na nie już część artystów z Żywiecczyzny. Na czym polega zabawa?

E-wydanie