Wydanie nr 17 z dnia 29.04.2020

Czernichów: bez sprzętu i lekarzy

DRAMAT TRWA

Blisko 170 pacjentami ośrodka opieki długoterminowej Ad-Finem w Czernichowie, w tym kilkudziesięciu z potwierdzoną chorobą COVID-19, zajmuje się już garstka opiekunów, też w części chorych. W ośrodku nie ma lekarza ani odpowiednich zabezpieczeń przed koronawirusem.

 

 

 

 


Oko w oko z zagrożeniem

ZAKONNICE DZIAŁAJĄ

Gdy zadano im pytanie, czy wchodzą tam, gdzie jest podstępna choroba, odpowiedziały działaniem. Zgłosiły się do pomocy. Sześć sióstr serafitek jest wsparciem dla podopiecznych i personelu ośrodka Ad-Finem w Czernichowie, gdzie przed tygodniem stwierdzono ponad dwadzieścia zachorowań na COVID-19.


Lekarze w kwarantannie, oddziały zamknięte

WALKA W SZPITALU

Co najmniej do weekendu majowego zamknięta będzie część oddziałów z izbą przyjęć w Szpitalu Powiatowym w Żywcu.


Starosta przeciw dyskryminacji medyków

TAK NIE WOLNO!

Przedstawiciele personelu medycznego z Żywiecczyzny coraz częściej spotykają się z odmową sprzedaży towaru czy wręcz wypraszaniem ze sklepów! Pojawiły się także zapowiedzi zwolnienia z pracy ich małżonków… Zbulwersowany starosta Andrzej Kalata w ostrym tonie zaapelował o niedyskryminowanie personelu medycznego.

 

 

 

 

 

 


Poczta chce danych mieszkańców

BURMISTRZ MÓWI „NIE”

Do samorządowców w całej Polsce trafiają e-maile od Poczty Polskiej, która chce, aby przesłano jej dane osobowe mieszkańców, co potrzebne jest do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor oburzył się na takiego e-maila.


Schroniska z jedzeniem na wynos i…

RUCH W BESKIDACH

Po kilkutygodniowej przerwie część schronisk górskich na Żywiecczyźnie postanowiła wznowić działalność gastronomiczną, ale z jedzeniem na wynos. W niedzielę, 26 kwietnia – jak można się było spodziewać – w Beskidy ruszyło wielu turystów.


Przyszli maturzyści ukończyli szkoły

E-ŚWIADECTWA

W piątek, 24 kwietnia, zakończyły się oficjalnie zajęcia w ostatnich klasach szkół średnich, czyli w trzecich liceum i czwartych technikum. Tego dnia absolwenci powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły. Ale nie jest to takie proste przy obostrzeniach z powodu epidemii…


Wirus cię przerasta?

ZADZWOŃ DO OJCA

W trudnych czasach epidemii ojciec Tomasz Pawlik, franciszkanin z Rychwałdu, ma dla wszystkich potrzebujących wsparcia ciekawą propozycję: rozmowę telefoniczną. – Chcę w ten sposób zaszczepić moim rozmówcom odrobinę pogody ducha i – jeżeli nie entuzjazmu, to przynajmniej odrobinę wewnętrznego spokoju – mówi.

 

 


Kraksa w Lasie

MERCEDES NA DACHU

Kierowca trochę przesadził z prędkością, co skończyło się tym, że prowadzony przez niego mercedes wypadł z drogi, wjechał do rowu i dachował. Działo się to w sobotę, 25 kwietnia, na ulicy Zakopiańskiej w Lasie.

 

 

 

 

 

 

 

 


Cisiec: sołtys kontra wiceprzewodniczący

WOJNA O DRZEWA

Grupa mieszkańców Ciśca i sołtys Stanisław Motyka twierdzą, że wiceprzewodniczący Rady Gminy Węgierska Górka Jan Fułat dokonał nielegalnego ścięcia około 70 sztuk drzew i próbował je ukraść. O sprawie powiadomiono policję. Ma być też złożone zawiadomienie do prokuratury. Z kolei wiceprzewodniczący Jan Fułat wszystkiemu zaprzecza i podkreśla, że to on złoży zawiadomienie do prokuratury o oczernianie jego osoby.


Nowe oddziały i większy kontrakt?

FIGA OD NFZ

Firma InterHealth Canada, która buduje nową siedzibę dla Szpitala Powiatowego w Żywcu i ma go prowadzić przez 30 lat, zabiegała w Narodowym Funduszu Zdrowia o zwiększenie kontraktu i nowe oddziały. Czy coś wskórała?


Korbielów: dominikanie mają pomysł

CIASTKO I REKREACJA

Przy kościele i klasztorze dominikanów w Korbielowie powstaje minicentrum kultury i sportu z parkingiem. Nie jest to jednak inicjatywa władz samorządowych, lecz samych zakonników!

 

 

 

 

 

 

E-wydanie