Wydanie nr 18 z dnia 7.05.2020

Domy samopomocy działają zdalnie

PODOPIECZNI AKTYWNI

Szerząca się pandemia koronawirusa i idące za tym obostrzenia i ograniczenia spowodowały, że od 26 marca zawieszona została między innymi działalność środowiskowych domów samopomocy. Jak w nowej rzeczywistości radzą sobie te placówki oraz ich podopieczni?


Życie w drugim etapie

OSTROŻNE OTWIERANIE

Rząd ogłosił wejście w życie drugiego etapu znoszenia ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa. Od 4 maja otwarte są galerie handlowe, hotele, pensjonaty i schroniska. Ponownie można korzystać z rehabilitacji. Stopniowo otwierane są biblioteki i muzea, a od 6 maja, z pewnymi ograniczeniami, żłobki i przedszkola.


Na granicach bez zmian

KONTROLE PRZEDŁUŻONE

O przedłużeniu prowadzenia kontroli do 13 maja na granicy Polski ze Słowacją, Czechami, Niemcami i Litwą zadecydowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 


NASI NA OBCZYŹNIE

Osoby pochodzące z Żywiecczyzny spotkać można niemal na każdym kontynencie naszego globu. Często to nasi dobrzy znajomi czy nawet krewni. Jak z ich punktu widzenia wygląda sytuacja w kraju, w którym obecnie mieszkają?


Smutna prawda otwarcia szlaków

GÓRY ŚMIECI

Niestety, po tym jak otwarto lasy i mieszkańcy naszego regionu ruszyli w Beskidy, na szlakach i przy schroniskach pojawiły się duże ilości… śmieci.

 

 

 

 

 


Śmigłowiec na ratunek

CZOŁÓWKA W RAJCZY

Do poważnie rannej ofiary zderzenia na drodze powiatowej między Rajczą a Milówką trzeba było wezwać śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Czy powiat bielski to Żywiecczyzna?!

STOLICA BŁĄDZI…

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa pomyliła Bielsko-Białą i powiat bielski z żywieckim. Jej fatalna znajomość geografii i terenu wyszła przy okazji odpowiedzi na interpelację posła Kazimierza Matusznego (PiS) z Milówki.


SYMBOLICZNE ŚWIĘTOWANIE

W mocno ograniczonym zakresie i symbolicznie obchodzono na Żywiecczyźnie święto Konstytucji 3 Maja. Także symbolicznie święto 1 Maja obchodziła w Żywcu miejscowa Lewica.


Posłanka domaga się w ministerstwie

POMÓŻCIE SZPITALOWI!

O wsparcie dla żywieckiego Szpitala Powiatowego po raz kolejny upomniała się w Ministerstwie Zdrowia poseł Małgorzata Pępek (PO).


Ojciec Krzysztof pozostaje

WYBORY PRZEORA

Dominikanie z klasztoru w Korbielowie wybierali przeora. Po raz kolejny został nim ojciec Krzysztof Ruszel.

 

 

 

 

 

 

 


Żywiecki rajdowiec nie odpuszcza

WYŚCIGI… W DOMU

Rajdowy kierowca Kacper Wróblewski z Żywca niespełna trzy miesiące temu zmienił pilota, a dwa miesiące temu samochód i zapowiedział walkę o tytuł mistrza Polski. Niestety, obostrzenia z powodu koronawirusa spowodowały, że na razie rajdową jazdę może ćwiczyć jedynie… w domu – na symulatorze.


ODZYSKAJĄ BLASK

 

Dwa drewniane żywieckie kościoły – pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach oraz św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach czekają prace remontowe i konserwatorskie.

E-wydanie