Wydanie nr 20 z dnia 19.05.2022

 

„ŻYWIECKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wątpliwości w gminie Jeleśnia

Czy radna może być radną?

Wśród części radnych i niektórych dobrze zorientowanych mieszkańców gminy Jeleśnia pojawiły się wątpliwości czy radna gminna Lucyna Krzyżowska może sprawować mandat radnej. Dlaczego? Bo prowadzi niepubliczne przedszkole Akademia Małego Człowieka w Krzyżowej i pobiera dotację z budżetu gminy.


W Twardorzeczce prosili od lat

Będzie bezpieczniej

Kilka lat zajęła urzędnikom z Powiatowego Zarządu Dróg w Żywcu poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu koło Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Twardorzeczce. Szkoła usytuowana jest przy skrzyżowaniu ulic Widokowej i Kryształowej. Mieszkańcy w obawie o swoje dzieci już od kilku lat postulowali o poprawę bezpieczeństwa i stworzenie przejść dla pieszych z dobrym oznakowaniem.


Niepokoje w Korbielowie i Pewli Wielkiej

Co ze szkołami?

Wraca sprawa przyszłości szkół podstawowych w Korbielowie i nr 1 w Pewli Wielkiej. Wójt gminy Jeleśnia Anna Wasilewska chciała się spotkać z mieszkańcami. Spotkania w Korbielowie miło wspominać nie będzie. A w Pewli Wielkiej spotkania nie chcieli mieszkańcy.


Co wiercą w Soli?

Powrót wieży

Po kilku miesiącach w Soli ponownie pojawiła się wieża wiertnicza. Jakie tym razem prace zleciła do wykonania spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo?


Radny chce zmian

Za dużo gadają?

Radny Roman Rokita, który był przewodniczącym Rady Powiatu Żywieckiego w poprzedniej kadencji (2014–2018), chce zmian w statucie. Uważa, że radni za dużo gadają, dziękują i składają ustnych interpelacji.


Węgierska Górka: wójt chce pieszych patroli

Czy policjanci wyjdą na ulice?

O to, by zwiększyć liczbę policyjnych patroli pieszych w centrum Węgierskiej Górki, zaapelował wójt Piotr Tyrlik. Ale policjanci podchodzą do tego nieco sceptycznie. Dlaczego?


Nowy nadleśniczy w Ujsołach

Tajemnicza zmiana

Na początku kwietnia doszło do zmiany szefa Nadleśnictwa Ujsoły.
W ostatnich latach nadleśniczym był Piotr Olesiak. Teraz jego miejsce zajął, jako pełniący obowiązki nadleśniczego, Paweł Konstanty, wcześniej inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Węgierska Górka. Z kolei Piotr Olesiak zajął jego stanowisko jako inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Węgierska Górka. Z czego wynikła ta zmiana?


Dwa srebra żywczanki

Małgorzata Pietraszko (LITS Meble Anders Żywiec) w Mistrzostwach Śląska Młodzików w Tenisie Stołowym w Jastrzębiu-Zdroju wywalczyła dwa srebrne medale w grze indywidualnej i podwójnej w parze z Nikolą Ratajczyk (JKTS Jastrzębie).