Wydanie nr 20 z dnia 21.05.2020

W DRODZE DO NORMALNOŚCI

Wszedł w życie kolejny etap odmrażania gospodarki, czyli znoszenie ograniczeń, które pojawiły się z uwagi na pandemię koronawirusa. W trzecim etapie, wprowadzonym w poniedziałek, 18 maja, pojawiło się sporo „nowych” możliwości w naszym życiu.


Wojewódzki sanepid o ośrodku w Czernichowie

JAK POMOGLI?

Po około miesiącu otrzymaliśmy odpowiedź z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach na nasze pytania dotyczące bezczynności służb sanitarnych w sprawie dramatycznej sytuacji związanej z zakażeniami koronawirusem w ośrodku w Czernichowie. Co napisał sanepid?


Jak Żywiec walczy z koronawirusem?

CO Z DEZYNFEKCJĄ

Wiele miast w Polsce od kilku tygodni dezynfekuje miejsca publiczne, zwłaszcza rejony, w których pojawia się najwięcej osób. Jak wygląda to w Żywcu?


Z Żywiecczyzny na Słowację nadal się nie da

KONTROLE PRZEDŁUŻONE

Do 12 czerwca przedłużono kontrole na granicy ze Słowacją, Czechami, Niemcami i Litwą. Przy okazji przedłużenia terminu nie przywrócono możliwości bezpośredniego wjazdu na Słowację z Żywiecczyzny.

 

 

 

 

 


Kosmetyczki i fryzjerzy już pracują

TĘSKNILIŚMY WAMI!

Chwile tuż po otwarciu w Studiu Fryzjerskim Monika przy ulicy Dworcowej w Żywcu były dość nerwowe. – Klienci dzwonią i chcą zostać obsłużeni jak najszybciej, a tu się nie da, bo są ograniczenia sanitarne – mówi Monika Satława, właścicielka studia.


Gmina Jeleśnia: decyzja o szkołach w zawieszeniu

PANDEMIA OPÓŹNIA

Jeszcze pod koniec marca do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiło zażalenie na postanowienie Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach, które sprzeciwiło się planom przekształceń szkół podstawowych w Korbielowie i nr 1 w Pewli Wielkiej. Na razie MEN nie podjął decyzji, twierdząc, że opóźnienie wynika z sytuacji epidemiologicznej.


Gmina Rajcza: awantura o internet dla samotnej matki

WYSTARCZYŁO WŁĄCZYĆ…

Zaiskrzyło wśród samorządowców w gminie Rajcza. Radny Przemysław Romanek zdenerwował się na wicewójta Jerzego Motykę. Poszło o problemy z pomocą dla samotnej matki trójki dzieci z Soli Kiczory.

 

 

 

 

 

 

 

 


Auto uderzyło w przepust

ŚMIGŁOWCEM DO SZPITALA

Do 8-latka poszkodowanego w zdarzeniu na ulicy Krakowskiej w Żywcu musiano wezwać śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Na remont czekają kilkanaście lat!

CO ZE SPORYSKĄ?

Mieszkańcy ulicy Sporyskiej w Żywcu i jej okolicy powoli przestawali już wierzyć w remont tej drogi, która jest w coraz gorszym stanie. Ale ostatnio wreszcie powiało nadzieją, że może jednak coś z tego będzie.


Miliony ton ziemi do wywiezienia

CZY DROGI TO UDŹWIGNĄ?

Trwają rozmowy między władzami gminy Węgierska Górka i wykonawcą, który buduje odcinek drogi ekspresowej S1, tak zwane obejście Węgierskiej Górki. Rozmowy dotyczą zabezpieczenia dróg i mostów podczas inwestycji.


Milówka: nie przeszedł próby

MOST NIEPEWNY

W coraz gorszym stanie technicznym jest most na Sole w ciągu ulicy Grunwaldzkiej w Milówce. I to na tyle złym, że trzeba było tam wprowadzić ruch wahadłowy.

 

 

 

 


CO Z TEGOROCZNYM TKB?

Komitet Organizacyjny Tygodnia Kultury Beskidzkiej poinformował, że z powodu przedłużającego się stanu pandemii koronawirusa tegoroczna edycja TKB zmieni swoją formułę. Impreza w swojej tradycyjnej formie zostanie zorganizowana dopiero w 2021 roku.

E-wydanie