Wydanie nr 41 z dnia 13.10.2022

 

„ŻYWIECKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


CHAOS I BRUD. KTO SIĘ (NIE) WSTYDZI ZA TERMINAL?

Na bałagan na terminalu w Zwardoniu skarży się coraz więcej osób. Trzeba uważać przy parkowaniu, wyjeździe oraz przejściu do terminalu, by nie „nadziać” się na ciężarówki. Tymczasem nieco ponad kilometr dalej, po stronie słowackiej, istnieje jakby inny świat.


​ WYWROTKA ŻAGLÓWKI. TRZY OSOBY W WODZIE

W miniony weekend na Jeziorze Żywieckim wywrócił się jacht żaglowy typu omega. W wodzie znalazły się trzy osoby. Jacht znajdował się na środku akwenu, na wysokości plaży w Zarzeczu. Po przybyciu na miejsce ratownicy dowiedzieli się, że trzyosobowa załoga żaglówki została podjęta na pokład przez innych sympatyków jesiennego żeglarstwa, którzy byli świadkami wywrotki. Nikomu nic się nie stało.


ZWARDOŃ: NARKOTYKI I NIELEGALNI IMIGRANCI

Mieszkańcy Zwardonia donoszą, że w centrum widywani są nielegalni imigranci, a w rejonach Myta i Rachowca pojawia się problem narkotykowy. – Widzimy, że pojawia się przestępczość narkotykowa w środowisku młodzieży. Staramy się wysyłać patrole nieumundurowanych policjantów w rejony szkół i miejsca, gdzie grupuje się młodzież. Wiadomo, że efekty tego będą dopiero po pewnym czasie, bo najpierw muszą być prowadzone odpowiednie obserwacje – potwierdza komendant policji.


SZPITAL ŻYWIEC: NFZ DAJE I ODBIERA

Narodowy Fundusz Zdrowia podwyższył ryczałt dla Szpitala Żywiec. Zabrano jednak pieniądze przyznane na wcześniejsze podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek. Z nowego ryczałtu trzeba też wypłacać nowe podwyżki obowiązujące od lipca. W sumie Szpital Żywiec po tej zmianie jest „do tyłu” około 200 tys. zł miesięcznie.


​ BATOREGO 19: ZABYTEK WPISANY DO REJESTRU

Budynek mieszkalny przy ulicy Batorego 19 w Żywcu został wpisany do rejestru zabytków. Właściciel budynku podał, że został on wzniesiony na początku XX wieku i do dzisiaj zachował się jako nieprzekształcony bez rozbudów i modernizacji oraz zmian w układzie wnętrza.


KOSZARAWA MUSI ZWRACAĆ. DLA GMINY TO OLBRZYMIE PIENIĄDZE

Ciągnąca się od kilku lat sprawa zwrotu ponad 2 mln zł przez Urząd Gminy Koszarawa do budżetu państwa, ma swój ciąg dalszy. Ministerstwo Finansów uwzględniło część racji gminy, ale nakazało zwrot blisko 700 tys. zł!


EFEKTOWNE I SKUTECZNE MŁODZICZKI Z ŻYWCA

Młodziczki TS Stali Śrubiarnia/SMS ŻAPN Żywiec efektownie i – co najważniejsze – skutecznie przeszły przez pierwszy etap Ligi Śląskiej.