Wydanie nr 42 z dnia 17.10.2019

Beskid Żywiec wycofuje się z planów spalarni

ALEŻ SIĘ ZAKOTŁOWAŁO!

„Zagotowało się” w Żywcu we wtorek, 15 października, wokół planów budowy spalarni/ciepłowni. Wszystko z powodu ankiety, którą na swojej stronie internetowej opublikowało Starostwo Powiatowe w Żywcu. Pojawiło się w niej pytanie, czy burmistrz Żywca powinien zostać odwołany, jeśli nie zrezygnuje z budowy spalarni. Antoni Szlagor zapowiedział pozew sądowy przeciwko starostwu. Dzień wcześniej doszło do zmiany prezesa w spółce Beskid Żywiec. Jak się okazuje, poprzedni zrezygnował, bo spółka wycofała się z planów budowy spalarni/ciepłowni!


Jest umowa na obejście!

PRZEDWYBORCZY CUD

Niebywałego przyspieszenia nabrała sprawa podpisania umowy na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka, czyli obejścia Węgierskiej Górki. Jeszcze kilkanaście dni temu temu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwie Infrastruktury zapowiadano podpisanie umowy w listopadzie. Ale przedwyborcze „ciśnienie” sprawiło, że umowę z wykonawcą podpisano 10 października!


Niezwykła kolekcja żywczanina

MIŁOŚĆ DO… PUSTYCH KUFLI

Władysław Gawliński z Żywca zbiera kufle i szklanki do piwa od 1958 roku. Od tego czasu zgromadził ich cztery tysiące! Najstarszy eksponat z jego kolekcji, którego wiek można udokumentować, liczy 213 lat.

 


Tenisiści z LUKS Węgierska Górka proszą o obniżenie stawki

NIETANIE ODBIJANIE

Zarząd klubu tenisa stołowego LUKS Węgierska Górka wystąpił do Rady Gminy o obniżenie opłaty za wynajęcie hali widowiskowo-sportowej. Działacze twierdzą, że ostatnio stawka wzrosła tam aż sześciokrotnie!


Żywiec Sporysz: wpłacili na gaz 40 lat temu

GDZIE TE PIENIĄDZE?

Trwa rozbudowa sieci gazowej w żywieckiej dzielnicy Sporysz. Przy tej okazji jak bumerang powróciło pytanie, co stało się z wpłatami mieszkańców na gazyfikację, której ludzie dokonali jeszcze w latach osiemdziesiątych.


Czy sprawa przyspieszy?

ODMULANIE W PROGRAMIE

W czwartek, 10 października, do „Programu dla Śląska” wpisano projekt rewitalizacji Jeziora Żywieckiego. Czy sprawi to, że przygotowania do odmulenia tego zbiornika przyspieszą, a inwestycja ma szansę na realizację?


W konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”

PEWEL LAUREATKA

Trzecie miejsce zajęło sołectwo Pewel Wielka w corocznym konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”. To jedyny reprezentant Żywiecczyzny, który znalazł się wśród laureatów i wyróżnionych.

E-wydanie