Wydanie nr 5 z dnia 03.02.2022

 

„ŻYWIECKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piłkarz, działacz, kronikarz

Pożegnanie legendy

W wieku niespełna 101 lat zmarł w niedzielę, 30 stycznia, Kazimierz Polak. Urodził się 17 lutego 1921 roku. Był pracownikiem Telekomunikacji Polskiej w Żywcu. Swoją przygodę z Koszarawą Żywiec rozpoczął jako 8-latek. Przez lata był zawodnikiem, a następnie działaczem tego klubu. Przede wszystkim był jednak wieloletnim kronikarzem klubu.

 


Tragiczny pożar

Zwłoki w spalonej przyczepie

Tragicznie zakończył się pożar przyczepy kempingowej w Koconiu. W środku odnaleziono zwłoki mężczyzny. Strażaków zawiadomił listonosz, który akurat tamtędy przechodził. Paliła się przyczepa kempingowa na prywatnej posesji. Po ugaszeniu pożaru strażacy weszli do środka. Tam znaleźli zwłoki około 40-letniego mężczyzny. Śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny prowadzi policja pod nadzorem prokuratora.


Finiszowały 53. Żywieckie Gody

Dziady, Jukace i trzaskanie z bata

Przez kilka ostatnich weekendów w Żywcu i Milówce trwały 53. Żywieckie Gody, czyli przegląd zespołów kolędniczo-obrzędowych.
W ramach imprezy odbyły się między innymi konkursy grup kolędniczych i obrzędowych w izbie w Miejskim Centrum Kultury – Klubie Papiernik w Żywcu oraz trzaskania z bata i plenerowego kolędowania w Milówce. W sobotę miał miejsce finał w Żywcu.


Czy to koniec sagi?

Pałac Kępińskich nie do zwrotu

Starostwo Powiatowe w Żywcu nie musi zwracać Pałacu Kępińskich i ponad 2 hektarów gruntów ani też wypłacać odszkodowania.
Przypomnijmy: sprawa rozpoczęła się od roszczeń złożonych osiem lat temu przez Annę Marię Morawską-Ryll oraz Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi z Zielonki. Chodziło o zwrot około 100 hektarów gruntów, na których mieści się między innymi Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy oraz dworek po rodzinie Kępińskich.

 


Były sołtys ma propozycję

Apel po apelu

Szerokim echem odbija się na Żywiecczyźnie apel radnych o pomoc w zwiększeniu dofinansowania Szpitala Żywiec. Tymczasem z ciekawą propozycją dla samorządowców wyszedł były radny i były sołtys Milówki Tadeusz Butor. Włodarze i radni naszego powiatu i naszych gmin dość niespodziewanie dostali podwyżki. Mogliby zatem część tej swojej podwyżki przeznaczyć na dofinansowanie szpitala. Wbrew pozorom, uzbierałaby się z tego w ciągu roku całkiem niezła sumka – przekonuje sołtys.


Mistrzostwa Europy

Pudła na strzelnicy

W Mistrzostwach Europy w niemieckim Aber rywalizowała Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec). W biegu indywidualnym na 15 km była 32. (dwa błędy na strzelnicy), co i tak było najlepszym wynikiem wśród Polek. W biegu sprinterskim na 7,5 km zajęła 44. miejsce (dwie rundy karne). Z kolei w biegu pościgowym na 10 km, pomimo aż siedmiu pudeł na strzelnicy, zdołała obronić 44. lokatę.