Wydanie nr 51/52 z dnia 19.12.2019

 

Od 19 grudnia w punktach sprzedaży specjalne, świąteczno-noworoczne wydanie „Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej”, a w nim wiele ciekawych reportaży, bieżące sprawy z regionu, wielka krzyżówka świąteczna, kalendarz i horoskop na 2020 rok oraz strona z łamigłówkami dla dzieci!

„Plebiscyt na najaktywniejsze KGW powiatu” rozstrzygnięty!

LIDERKI Z ŁODYGOWIC

Mamy zwyciężczynie „Plebiscytu na najaktywniejsze KGW powiatu żywieckiego” według czytelników „Żywieckiej Kroniki Beskidzkiej”! To panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łodygowicach, na które oddano największą liczbę głosów.


Tropem Oskara Kolberga

„OJ, MALUŚKI” Z KOCONIA?

„Oj, maluśki, maluśki” – kto nie zna tej pastorałki, śpiewanej w całym kraju w okresie Bożego Narodzenia? Od zawsze kojarzy się z góralszczyzną, a dokładniej z Podhalem czy wręcz kulturą – nazwijmy to – zakopiańską. Czy jednak właśnie tam należy szukać jej prapoczątków?

 

 


Łękawiczanin z pasją i talentem

CZARODZIEJ PEJZAŻU

Był żołnierzem, policjantem, a nawet nauczycielem. Jednak to fotograficznej pasji pozostał wierny przez większość życia.

 

 

 

 

 

 

 


Bystra: wyprzedzić chorobę

ASIA – MAŁA BOHATERKA

Choć ciąża przebiegała książkowo, Joasia urodziła się niedotleniona. Poza tym, lekarze zaobserwowali u niej tylko ruch gałek ocznych i nozdrzy. Reszta mięśni w jej ciele pozostawała nieruchoma. Dzisiaj dziewczynka ma już 2 latka i dzięki staraniom mamy jest o wiele sprawniejsza. Koszty leczenia, rehabilitacji oraz sprzętów przerastają jednak możliwości Sabiny Sufy.

 

 

 

 


WSIĄŚĆ DO POCIĄGU… ROCK’N’ROLLOWEGO

Gdy dziesięcioro muzyków melduje się na scenie, rozpoczyna się rock’n’rollowe szaleństwo. Ubrani jak słynni The Blues Brothers, natychmiast zarażają publiczność energią. Warto wsiąść z nimi do tego pociągu. Pociągu Rock’n’Roll.


Każdy zdobywa swój własny szczyt

GÓRY TERAPIĄ!

Grupa niepełnosprawnych intelektualnie osób wchodzi na górski szczyt. Robią wspólne zdjęcie z banerem Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. Zamawiają w schronisku posiłek i odpoczywają. Po pewnym czasie siadają w okręgu, a opiekun podaje podopiecznym różne przedmioty, pytając, co to jest. – Kamień! – Szyszka! – Patyczek! – Liść! – padają odpowiedzi. Tak wygląda nowatorska w Polsce metoda pomocy niepełnosprawnym, nazwana góroterapią, prowadzona w placówce na Żywiecczyźnie.


Krzyżowa: historyczne pamiątki po dziadku Janie

SKARBY Z SZUFLADY

W szufladach domu Elżbiety i Stanisława Durajów w Krzyżowej leżą prawdziwe skarby. To głównie pamiątki po dziadku pani Elżbiety – Janie Majcherku.

 

 

 

 

 

 

 

 


Udało się! Gmina pokryje cały koszt dowozu dziecka

ZWYCIĘSKA WALKA MATKI

Władze gminy Gilowice zarzekały się, że nie mogą poświęcić miesięcznie około 500 złotych z budżetu, by zwrócić mieszkance Gilowic koszty dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły w Żywcu. Jednak po pewnym czasie zmieniły zdanie.


Rada Miejska naruszyła Konstytucję – wojewoda uchylił uchwałę o ciepłowni

NA BAKIER Z PRAWEM

Jak bumerang wraca temat budowy ciepłowni/spalarni w Żywcu. Na jaw wyszło, że wojewoda śląski jeszcze pod koniec kwietnia uchylił w całości podjętą końcem marca uchwałę Rady Miejskiej w sprawie jej stanowiska dotyczącego zakazu budowy ciepłowni na biomasę i paliwa alternatywne (RDF) na terenie Żywca.


Mama-rysica i aż cztery młode!

BESKIDZKI EWENEMENT

Wideopułapka umieszczona na terenie obszaru Natura 2000 „Beskid Żywiecki” zarejestrowała samicę rysia w towarzystwie aż czterech młodych. Zwykle obserwuje się matkę z jednym lub dwoma kociętami, trzy to rzadkość, a cztery – prawdziwy ewenement!

 


Boże Narodzenie w Beskidach

GWIAZDY, BOMBKI, OBRZĘDY

Prawdziwie świąteczna atmosfera panowała ostatnio w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. Przez cztery dni prowadzono tu warsztaty o tematyce obrzędowej, które rozpoczęły cykl działań „Boże Narodzenie w Beskidach”.

 


Podbiły Katowice, Budapeszt i Bratysławę

SPARTAK NA FALI!

Od ponad miesiąca trwa fantastyczna passa młodych gimnastyczek ze Spartaka Węgierska Górka, które dominowały na kilku turniejach w Katowicach, Budapeszcie i Bratysławie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-wydanie