Wydanie nr 51 z dnia 19.12.2018

List w obronie dawnego przedszkola

BURZA WOKÓŁ WYBURZENIA

Kilka miesięcy temu burmistrz Żywca Antoni Szlagor zapowiedział wyburzenie byłego budynku przedszkola nr 1 w żywieckiej dzielnicy Zabłocie i stworzenie tam parkingu. Część mieszkańców uważa jednak, że można byłoby budynek zostawić i wykorzystać z korzyścią dla wszystkich.

 

 


Przestaną przyjmować pacjentów?!

SZPITALNY DRAMAT

Starosta żywiecki Andrzej Kalata bije na alarm! Mówi, że obecna sytuacja finansowa Szpitala Powiatowego w Żywcu jest dramatyczna, a może być tragicznie do tego stopnia, że w przyszłym roku placówka przestanie przyjmować pacjentów!


Kamesznica: poszła z dymem

POŻAR WIATY

17 grudnia około 3.00 doszczętnie spłonęła wiata przy ulicy Parkowej w Kamesznicy. Drewniany obiekt przez półtorej godziny gasili strażacy z siedmiu zastępów.

 

 

 

 


Oskarżony katecheta (cd.)

WYROKU NIE BYŁO

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej miał w czwartek, 13 grudnia, wydać wyrok w głośnej sprawie byłego nauczyciela religii w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żywcu. Ale zamiast tego – sąd wznowił przewód sądowy.


Przy obejściu Węgierskiej Górki

PRZETARGOWE ZAMIESZANIE

To już raczej pewne. W styczniu, pomimo ministerialnych deklaracji, nie dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza – Milówka, czyli tak zwanego obejścia Węgierskiej Górki. Dlaczego?


„Lipowianie” – w tempie, z pasją i… improwizując

DWIE DEKADY PRZETAŃCZONE

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” ma za sobą dwanaście miesięcy wypełnionych pracą, ale też sukcesami. Przed nim kolejny ważny rok, podczas którego będzie świętował 20. urodziny!


Łękawica: jak ktoś przyjdzie, to już zostaje

GOSPEL, CZYLI RADOŚĆ

Choć Łękawicę dzielą od Stanów Zjednoczonych tysiące kilometrów, to właśnie w tej gminie wybiło źródełko, z którego zaczęła wypływać muzyka gospel. Dzisiaj to już prawdziwa rzeka, która od tego roku nosi nazwę Chór Gospel God’sway.

 

 

 


Międzybrodzie Bialskie: uratowała lotnika

WOJENNE SERCE

Wojenne przeżycia Moniki Prochot, zmarłej niedawno mieszkanki Międzybrodzia Bialskiego, mogłyby posłużyć za bazę do napisania scenariusza filmu, który trzymałby widza w napięciu od pierwszych do ostatnich chwil. Hart ducha i odwaga, jakimi się wtedy wykazała, były wręcz niezwykłe.

 

 

 

 

 


Mała wojna polsko-słowacka o Kisuce

ZAPOMNIANA BITWA

Końcem listopada minęło 80 lat od małej wojny polsko-słowackiej. Doszło do niej na obecnym terytorium Słowacji w 1938 roku w regionie Kisuce, zaledwie kilkanaście kilometrów od Zwardonia.

 

 

 

 

 


Milówka: wkrótce pokazowa kuźnia

TAK PRACUJE KOWAL

Tego jeszcze na Żywiecczyźnie nie było! W Milówce będzie można przyjść i zobaczyć, jak „od kuchni” wygląda kuźnia, jak podkuwa się konie i podglądnąć pracę kowala. Pokazowa kuźnia wraz z warsztatami dla turystów ma ruszyć za ponad miesiąc!

 

 

 


Rozdawał cukierki i uśmiechy

KIM BYŁ MIKOŁAJ?

6 grudnia na ulicach Żywca pojawił się Święty Mikołaj, który przypadkowym przechodniom rozdawał cukierki, życzenia i uśmiechy. Swoją akcją wywołał furorę. Kim była tajemnicza postać?

 

 

 

 

 

 

 

 


10-letni futboliści w Żywcu Oczkowie

POKAZALI, JAK SIĘ WALCZY!

Widzowie mogli oglądać szybkie i widowiskowe akcje oraz gole, przy których ręce same składały się do oklasków. Tak w wielkim skrócie wyglądał I Turniej Mikołajkowo-Świąteczny w piłce nożnej w Żywcu Oczkowie o Ciupagę Góralską, w którym zagrały drużyny z rocznika 2008.

 

 

 

E-wydanie