Wydanie nr 6 z dnia 11.02.2021

 

„ŻYWIECKA KRONIKA BESKIDZKA” – WEWNĄTRZ „KRONIKI BESKIDZKIEJ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

LIST OTWARTY
DO WŁADZ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I LIDERÓW UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu:
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka
Polska Press Grupa
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Nowiny
Wydawnictwo Prasa Beskidzka
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański


Łodygowice: koniec pewnej epoki

ZMIERZCH LICEUM

W Łodygowicach zapadła decyzja, aby po ponad 30 latach zlikwidować Liceum Ogólnokształcące, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Od kilku lat nie było chętnych, by uczyć się w tym liceum.


Szpital Żywiec: ruszył pododdział kardiologiczny

OD KIEDY NEUROLOGIA?

W połowie stycznia w Szpitalu Żywiec w oddziale chorób wewnętrznych uruchomiono pododdział kardiologiczny. A kiedy planowane jest uruchomienie oddziału neurologicznego?


PŁONĄCY TARTAK

Około 80 strażaków gasiło duży pożar w hali produkcyjnej jednego z tartaków przy ulicy Karola Śmiecha w Żabnicy.


Pewel Wielka: wandal „U Świętych”

KTOŚ DZIURAWI OPONY!

W przysiółku U Świętych w Pewli Wielkiej nieznany sprawca dziurawi opony w zaparkowanych samochodach. O incydencie poinformowała jedna z naszych czytelniczek.


Żabnica: zmarł Józef Kupczak

POŻEGNANIE RZEŹBIARZA

W wieku blisko 95 lat zmarł Józef Kupczak, znany rzeźbiarz z Żabnicy.

 

 

 

 

 

 

 


Żywiec: kiedy w końcu je usuną?

„NIEZATAPIALNE” SZYNY

Mieszkańcy, a zwłaszcza kierowcy, od kilku lat zastanawiają się, co takiego stoi na przeszkodzie, by usunąć pozostałe szyny w drodze na ulicy Browarnej w Żywcu…


Węgierska Górka: czy będzie dzienny dom dla seniorów?

POTRZEBNY, ALE KOSZTOWNY

Czy istnieje szansa, aby w gminie Węgierska Górka powstał dzienny dom pobytu dla seniora?


Nowa „waluta” w gminie Lipowa

BRONKA NA PAMIĄTKĘ

W gminie Lipowa pojawiła się nowa waluta – 1 Bronka Lipowska Śliwka. Określana jako „Bezcenny Papier Niewartościowy”, jest pamiątką z tej gminy.

 

E-wydanie